Семейната психомоторна терапия се в провежда в 5 сесии (с възможност за проследяващи сесии всеки месец). Работи се в двойки или по-големи конфигурации на семейни членове като възможностите са за дете/деца и родител/родители в зависимост от нуждите на децата и от заявката на родителите. Най-честите случаи, в които се формират подобни семейни групи са отношенията и комуникацията в семейството.
Психомоторната семейна терапия (ПМСТ) представлява краткосрочна терапия, ориентирана към цялото семейство и фокусирана към създаване на нови взаимодействия в него.
Психомоторната семейна терапия (ПМСТ) се разглежда като ценна форма на терапия за редица семейни проблеми.
Начинът, по който семейството се отнася към поведението на детето или децата (юношите), е изключително важен за това дали проблемите ще продължат да съществуват и за начина, по който ще се развият.
Условие за прилагане на ПМСТ е желанието на членовете на семейството да общуват помежду си или да се справят с тревогите и проблемите, с които се сблъскват, по различен от вербалния начин. Този метод изисква по-широк поглед на членовете на семейството, които са помолени да се съсредоточат върху собственото си възприемане на определени преживелищни (двигателни) ситуации и са насърчени да изразяват собствените си чувства и мисли.
♥ Заплащане
Български институт по Психомоторика работи на принципа на солидарно заплащане на сесиите, при което всеки заплаща според възможностите си в определен ценови диапазон и това означава, че всеки е солидарен с възможностите и ограниченията на другите. Това означава, че родителите сами избират каква такса да заплащат за една сесия в рамките на посочения по-долу диапазон за краткосрочна психомоторна семейна терапия като изборът се посочва в Информираното съгласие, което предоставяме за попълване при постъпване в психомоторната ни програма:
Дейност | Диапазон |
Семейни сесии | 70-100 лв. за една сесия |
Работим Психомоторната семейна терапия под супервизията на Марко Висер и Микиел Ван Дурсен от Нидерландия.