Групова психомоторна терапия

Обичате ли спорта, упражненията и играта?

Психомоторната терапия (ПMT) представлява терапевтична форма при която за отправна точка се приемат двигателното поведение и уважението към тялото.

Психомоторната терапия има цялостен поглед върху детето (тяло и ум). Работи за двигателна увереност; стимулиране на обща и фина моторика; умения за адаптация към средата; разбиране на границите – личните и на околните;  умения за разрешаване на конфликти; изграждане на кооперативност и взаимно уважение; емоционален контрол върху импулсите; справяне с фрустрация и нетърпение; разтоварване на натрупани напрежения и гневни емоции, които стоят в основата на агресивни поведения, тревожност, хиперактивност, дефицит на вниманието и др.

  • Групови психомоторни терапевтични сесии

Груповата психомоторна работа се извършва регулярно веднъж или два пъти в седмицата, децата са в постоянен състав и работят с двама психомоторни терапевти.

Чрез игра и движение учим децата да се справят позитивно с чувствата и мислите си.

Прием

♥ Процедурата по прием за психомоторна подкрепа се състои от входно интервю с двамата родители (пожелателно) или само с единия (при невъзможност или други обстоятелства) на детето. На тази среща се запознаваме подробно със силните страни и затрудненията на детето, както и с неговата история. Срещата продължава колкото време е необходимо, но най-често между час и час и половина.

♥ Документи. Преди започване на работа е необходимо предоставяне на всички предишни и текущи медицински епикризи, психологически оценки и други документи, които ще осветлят общата картина на състоянието на детето и които ще са в подкрепа на психомоторната оценка.

♥ План и цел. След като сме се запознали с историята на детето и семейството му, ние го приемаме в избрания формат и си съставяме вътрешен план за работа по определени критерии, след което започваме да прилагаме интервенции и да наблюдаваме развитието.

♥ Формиране на групи. Формирането на групите следва определена терапевтична логика, според която децата, които приемаме в група са на възраст с разлика не повече от 6 месеца, както и е желателно деца, които имат регулярни отношения извън практиката, да не посещават една и съща група заедно.

♥ Обратна връзка. Регулярна обратна връзка за напредъка по поставените цели и работата с детето/децата в група се дава от терапевтите след всеки 15 психомоторни сесии.

♥ Заплащане

БИП работи със заплащане в диапазон, валидно за всички дейности. Това означава, че родителите сами избират каква такса да заплащат за една сесия в рамките на посочените по-долу диапазони като изборът се посочва в Информираното съгласие, което предоставяме за попълване при постъпване в психомоторната ни програма:

Дейност Диапазон
Групови сесии 30-60 лв. за една сесия
Адаптационни групи 20-30 лв. за една сесия

♥ Приключване. При постъпването на дете в ПМТ програма, си поставяме цели, след чието изпълнение, работата може да приключи. Приключването се случва в рамките на 2-3 сесии, за да се спази нужния преходен период за детето.

 

to top button