Български институт по Психомоторика извършва помагащи дейности в следните направления:

----------------

♦ Психомоторнат терапия

Психомоторната терапия използва движението и преживяванията на тялото, за да стимулира психо-социалното развитие, да намали психологическите и поведенчески разстройства, да облекчи психиатричните симптоми или да намали въздействието на тези симптоми върху функционирането и участието на конкретно дете (юноша) в ежедневния живот.

В рамките на психомоторната терапия основен фокус е повишаване на способността за регулация на емоциите и компенсиране на затрудненията (неврологични, невроразвитийни, психо-социални и др.) чрез двигателни и телесни преживявания.

Използвайки невербални техники, които се основават на силните страни и интересите на детето, се съсредоточаваме върху това, което детето преживява, както физически, така и емоционално. Когато се движи, усеща и преживява, човек се научава да свързва телесните усещания с емоциите и така може да ги осъзнае и регулира.

  • Индивидуална психомоторна терапия

Децата и юношите работят самостоятелно с един психомоторен специалист. Сесиите са от един до три пъти седмично според нуждите. Индивидуалните сесии могат да се съчетаят и с групова терапия в малки групи.

  • Групова психомоторна терапия

Груповата психомоторна терапия се извършва регулярно веднъж или два пъти в седмицата, децата и юношите са в постоянен състав и работят с двама психомоторни специалисти.

-----------------

♦ Тестиране със скрининговия инструмент PsyMot.

PsyMot е диагностичен инструмент за систематично обследване на детското психомоторно функциониране при психосоциални, психоемоционални и/или психиатрични проблеми, както и за  набелязване на съответните терапевтични цели. За деца от 6 до 12 год.

------------------

♦ Краткосрочна психомоторна семейна терапия

Семейната психомоторна терапия се в провежда в 5 сесии (с възможност за проследяващи сесии всеки месец). Работи се в двойки или по-големи конфигурации на семейни членове като възможностите са за дете/деца и родител/родители в зависимост от нуждите на децата и от заявката на родителите. Най-честите случаи, в които се формират подобни семейни групи са отношенията и комуникацията в семейството.

Психомоторната семейна терапия (ПМСТ) представлява краткосрочна терапия, ориентирана към цялото семейство и фокусирана към създаване на нови взаимодействия в него.
Психомоторната семейна терапия (ПМСТ) се разглежда като ценна форма на терапия за редица семейни проблеми.
Начинът, по който семейството се отнася към поведението на детето или децата (юношите), е изключително важен за това дали проблемите ще продължат да съществуват и за начина, по който ще се развият.

Условие за прилагане на ПМСТ е желанието на членовете на семейството да общуват помежду си или да се справят с тревогите и проблемите, с които се сблъскват, по различен от вербалния начин. Този метод изисква по-широк поглед на членовете на семейството, които са помолени да се съсредоточат върху собственото си възприемане на определени преживелищни (двигателни) ситуации и са насърчени да изразяват собствените си чувства и мисли.

Работим Психомоторната семейна терапия под супервизията на Марко Висер и Микиел Ван Дурсен от Нидерландия.

--------------------

♦ Психологическо консултиране

Психологическото консултиране засяга всички важни въпроси, свързани с детско-юношеското развитие, които възникват в хода на израстването и са обект на психологична оценка и подкрепа.

---------------

Прием

Процедурата по прием за психомоторна подкрепа се състои от входно интервю с двамата родители (пожелателно) или само с единия (при невъзможност или други обстоятелства) на детето. На тази среща се запознаваме подробно със силните страни и затрудненията на детето, както и с неговата история. Срещата продължава колкото време е необходимо, но най-често между час и час и половина.

♥ Документи. Преди започване на работа е необходимо предоставяне на всички предишни и текущи медицински епикризи, психологически оценки и други документи, които ще осветлят общата картина на състоянието на детето и които ще са в подкрепа на психомоторната оценка.

♥ План и цел. След като сме се запознали с историята на детето и семейството му, ние го приемаме в избрания формат и си съставяме вътрешен план за работа по определени критерии, след което започваме да прилагаме интервенции и да наблюдаваме развитието.

♥ Формиране на групи. Формирането на групите следва определена терапевтична логика, според която децата, които приемаме в група са на възраст с разлика не повече от 6 месеца, както и е желателно деца, които имат регулярни отношения извън практиката, да не посещават една и съща група заедно.

♥ Обратна връзка. Регулярна обратна връзка за напредъка по поставените цели и работата с детето/децата в група се дава от терапевтите след всеки 15 психомоторни сесии.

♥ Стажанти. Български институт по Психомоторика е обучителен клиничен център за студенти по психомоторна терапия с деца и(или) студенти от специалности психология, логопедия, ертогерапия, физиотерапия, кинезитерапия, педагогика и специална педагогика и спорт, които имат интерес към психомоторната работа. По тази причина се случва влизането на стажанти в сесиите с децата единствено и само с цел наблюдение. Допуска се наблюдение на стажанти и по време на обратните връзки.

♥ Професионална солидарност. Български институт по Психомоторика работи на принципа на солидарност и подкрепа за непривилигировани деца и това означава включване на деца в групите без заплащане.

♥ Родителска солидарност. Български институт по Психомоторика работи на принципа на солидарно заплащане на сесиите, при което всеки заплаща според възможностите си в определен ценови диапазон и това означава, че всеки е солидарен с възможностите и ограниченията на другите.

♥ Заплащане

БИП работи със заплащане в диапазон, валидно за всички дейности. Това означава, че родителите сами избират каква такса да заплащат за една сесия в рамките на посочените по-долу диапазони като изборът се посочва в Информираното съгласие, което предоставяме за попълване при постъпване в психомоторната ни програма:

Дейност Диапазон
Групови сесии 30-60 лв. за една сесия
Адаптационни групи 30 лв. за една сесия
Индивидуални сесии 50-80 лв. за една сесия
Консултации 50-80    лв. за една сесия
Семейни сесии 70-100 лв. за една сесия
PsyMot тестиране 70-100 лв. за една сесия
Безплатна квота за непривилигировани деца Не се заплаща

♥ Приключване. При постъпването на дете в ПМТ програма, си поставяме цели, след чието изпълнение, работата може да приключи. Приключването се случва в рамките на 2-3 сесии, за да се спази нужния преходен период за детето.

Работа по случай

Работата по случай е метод, заимстван от социалната работа, и се прилага от нас с цел помощта да е ефективна и персонализирана.

Като първа стъпка събираме информация за ситуацията (случая) на детето, неговото затруднение (разстройство) и неговото семейство. Това включва интервюта, наблюдения, разглеждане на документи и анализ.

Следва собствено проучване на протоколите за подкрепа по всяко конкретно затруднение. Такива протоколи в европейски и световен контекст са неотменна част от работата по всяко затруднение и се познават от подкрепящите специалисти, какъвто не е случаят в България (масово препоръките от обследващите специалисти са за работа с логопед и психолог), а в частните практики нерядко се препоръчва (продава) практикуваната терапия.

Следва изготвяне на индивидуален план за действие, който включва цели, стъпки и ресурси за посрещане на затруднението. Това може да включва както осигуряване на услуги, така и посредничество между родителите и други институции (училище, социални служби, медицински служби и др.), екипна работа с други колеги, посещения в дома на детето или уилището му, предоставяне на ресурси и психологическа подкрепа.

От нашата работа по случая не следва непременно постъпване на детето (юношата) в психомоторна терапия. Ако протоколът за работа по съответно затруднение не включва психомоторна терапия в първите три препоръчани терапии при затруднението например, това означава, че ще насочим детето (юношата) към терапии по протокол.

 

 

to top button